Podsumowanie konferencji „Droga do sukcesu olimpijskiego”

W czwartek 27 października br. odbyła się kolejna konferencja metodyczno-szkoleniowa kierowana do trenerów, instruktorów, nauczycieli szkół sportowych oraz studentów AWF pt. Droga do sukcesu olimpijskiego, etapizacja procesu szkolenia sportowego.

Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe będąc bezpośrednim organizatorem wydarzenia przy udziale Zakładu Teorii Sportu Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu zorganizowało niniejszą konferencję, której celem było przybliżenie procesu planowania i realizacji szkolenia na najwyższym poziomie oraz wskazanie metodyki pracy trenera łączącego zasady teorii sportu z praktycznym jej zastosowaniem.

Słuchacze zgromadzeni w auli mieli niebywałą okazję wysłuchać wystąpień czołowych trenerów Kadr Olimpijskich, którzy wraz z zawodniczkami przedstawili ze swojej perspektywy jak przebiegała droga do sukcesu olimpijskiego. Po oficjalnym otwarciu konferencji, której dokonali Rektor AWF Poznań – dr hab. prof. AWF Dariusz Wieliński oraz Prezes WSS p. Paweł Szczepaniak przywitano zaproszonych gości i licznie zebranych uczestników, następnie dokonano wręczenia kwiatów dla zawodniczek – olimpijek z Rio 2016.

Po części oficjalnej dr Krzysztof Karpowicz będący moderatorem konferencji zaprosił do wysłuchania poszczególnych prezentacji.

Jako pierwsi swoimi spostrzeżeniami podzielili się Jarosław Jagaciak – Trener lekkiej atletyki oraz Anna Jagaciak-Michalska – finalistka olimpijskiego konkursu trójskoku z Rio 2016. W swoim wystąpieniu trener w interesujący sposób zwrócił uwagę na korzyści oraz zagrożenia jakie niesie ze sobą trening w relacji rodzic/trener – córka/zawodniczka mając na uwadze wieloletnią karierę. Ponadto w prezentacji można było odnotować sporo istotnych informacji dotyczących identyfikacji talentów oraz doboru metod i środków treningowych w zależności od wieku.

W kolejnym wykładzie zaprezentowali się: Trener kadry narodowej kajakarek – Tomasz Kryk wraz z Karoliną Nają i Beatą Mikołajczyk – brązowymi medalistkami w konkurencji K2 500m z Rio 2016. W prezentacji trener pokazał w bardzo przystępny i niezwykle szczegółowy sposób drogę jaką cały zespół współpracujący z zawodniczkami przeszedł od Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012, aż po finał biegu K2 500m w Rio de Janeiro 2016. Za pomocą grafiki trener opisał swój warsztat wskazując jednocześnie potrzebę stałego rozwoju, pogłębiania wiedzy i doskonalenia umiejętności niezbędnych do pracy na najwyższym światowym poziomie.

Trzecim prelegentem był Marcin Witkowski – Trener kadry narodowej w wioślarstwie, któremu towarzyszyły złote medalistki z igrzysk Rio 2016 – Natalia Madaj i Magdalena Fularczyk-Kozłowska. Po krótkiej charakterystyce wioślarstwa trener przedstawił genezę, przebieg i rozwój osady, która wywalczyła złoty medal podczas tegorocznych igrzysk. W prezentacji można było zobaczyć jak przebiegała droga każdej z zawodniczek od początków kariery, aż po finał w Rio, zaś w toku wystąpienia obie Zawodniczki uzupełniły prezentację swoim komentarzem odnosząc się do różnych dróg jakie przebyły w środowisku sportowym zanim trafiły do wioślarstwa wspominając lekcje wychowania fizycznego czy zawody lekkoatletyczne.

Po zakończeniu każdego wykładu uczestnicy zgromadzeni w auli zadawali pytania co dowodzi chęci i potrzeby organizacji konferencji organizowanych w podobnej formule. Po części wykładowej uczestnicy konferencji mieli możliwość zrobienia zdjęcia lub odebrania autografu od trenerów i zawodniczek.

W konferencji uczestniczyło ponad 200 osób, którzy na gorąco gratulowali prelegentom i organizatorom konferencji pytając o kolejne edycje.