Wielkopolska zwycięzcą w klasyfikacji punktowej województw OOM w sportach letnich

Województwo wielkopolskie zwyciężyło w klasyfikacji województw XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023”. Liczba 1993,42 punktów pozwoliła wyprzedzić w punktacji końcowej województwo mazowieckie różnicą niespełna 60 punktów oraz województwo  śląskie o ponad 375 punktów. Wielkopolanom tym samym udało się przerwać serię wygranych województwa mazowieckiego, które zwyciężało w tej klasyfikacji w latach 2019 i 2022.

XXIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich odbyła się na terenie województwa śląskiego. W zawodach finałowych uczestniczyło łącznie około 6000 osób w tym: 4320 zawodników i zawodniczek, 1039 trenerów i opiekunów, 508 sędziów oraz około 50 delegatów jak również przedstawicieli Polskich Związków Sportowych. Nasze województwo reprezentowało 557 zawodników i zawodniczek wywodzących się z wielkopolskich klubów sportowych, którzy startowali w 24 sportach wg klasyfikacji Systemu Sportu Młodzieżowego. Najliczniejszą ekipę województwa Wielkopolskiego w 2023 roku stanowili reprezentanci lekkiej atletyki – 84 zawodników, 59 zawodników reprezentowało wielkopolskie kajakarstwo klasyczne, a trzecią najliczniejszą reprezentację stanowili hokeiści na trawie, 48 zawodników.

W rywalizacji klubowej w ramach XXIX OOM w sportach letnich zwyciężył klub sportowy WKS Śląsk Wrocław zdobywając 220,64pkt., na drugim miejscu znalazł się UKS G-8 Bielany Warszawa, który zdobył 178,42pkt., a na miejscu trzecim uplasował się klub z Wielkopolski KS Posnania Poznań, ze zdobyczą 159,00pkt.

Oprócz Posnanii mającej silną sekcję kajakarstwa i wioślarstwa, w pierwszej dziesiątce znalazł się również na 6 miejscu klub KS AZS-AWF Poznań ze zdobyczą 128,00pkt oraz LKS Budowlani-Kucera Nowy Tomyśl. Klub jednosekcyjny podnoszenia ciężarów zajął 7 miejsce zdobywając 121,00pkt. i stał się najsilniejszą w tym roku sekcją w województwie wielkopolskim.

W pierwszej 50 znalazły się jeszcze 4 kluby: 13 miejsce KS Warta Poznań – 103,68 pkt., 26 miejsce KS Stal LA Ostrów Wlkp. – 71,50pkt., 28 miejsce OŚ AZS Poznań – 67,83pkt., 34 miejsce UKS TFP Jedynka Kórnik – 63,42pkt.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyło województwo mazowieckie zdobywając 114 medali (51-47-40), na drugim miejscu kujawsko-pomorskie ze zdobyczą 85 medali (30-29-26), na trzecim śląskie ze zdobyczą 83 medali (29-25-29). Wielkopolska uplasowała się na miejscu czwartym z dorobkiem 90 medali (24-38-28).

Dyscypliny sportu, które wywalczyły najwięcej punktów do ogólnego wyniku naszego województwa (wszystkie wywalczyły ponad 100,00pkt.):