Zakończenie XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich ,,LUBUSKIE 2019”

Dnia 23.08.2019 uroczystą ceremonią zakończenia w Zielonej Górze, dobiegły końca zmagania w XXV OOM w sportach letnich ,,LUBUSKIE 2019”. W imieniu Marszałka województwa Wielkopolskiego, statuetkę za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji województw odebrał Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego Paweł Szczepaniak.

Zawody w ośmiu miastach woj. Lubuskiego, a także w Poznaniu i innych większych miastach Polski zakończyły blisko trzymiesięczny serial wydarzeń sportowych w trzydziestu dyscyplinach sportu. W Olimpiadzie uczestniczyło łącznie ponad 5500 osób, w tym: 4004 zawodników i zawodniczek, 886 trenerów i opiekunów oraz 553 sędziów oraz przedstawicieli polskich związków sportowych. Głównym organizatorem imprezy było województwo lubuskie przy udziale środków z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz środków Samorządowych. Zarówno w sportach indywidualnych jak i zespołowych, eliminacje do zawodów finałowych XXV OOM odbywały się w różnorodnej formie podczas startów kwalifikacyjnych poprzedzających rundę finałową.

W gronie szesnastu województw o końcowy sukces rywalizowało zacięcie sześć województw. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej XXV OOM w sportach letnich ze zdobyczą 2222,50 pkt. zwyciężyła reprezentacja województwa mazowieckiego. Drugie, wysokie miejsce zajęła nasza reprezentacja województwa wielkopolskiego z wynikiem 1892,48 pkt. Ostatnie miejsce na podium ze zdobyczą 1624,16 pkt to ekipa województwa kujawsko – pomorskiego. Oprócz klasyfikacji punktowej, prowadzona była także tabela medalowa. W niej również udało nam się stanąć na podium. Z łącznym dorobkiem 85 medali (28 złotych, 28 srebrnych, 29 brązowych) zajęliśmy trzecie miejsce. Najwięcej medali dostarczyli nam po 13 lekkoatleci (4-5-4), wioślarze (4-5-4), kajakarze (3-5-5) i pływaczki synchroniczne 9 (4-4-1). Liczebność medali w danej konkurencji miała odzwierciedlenie także we frekwencji naszej ekipy w danej dyscyplinie. Najliczniej reprezentowaną dyscypliną była lekka atletyka – 91 zawodników i zawodniczek z Wielkpolski. 74 reprezentantów mieliśmy w kajakarstwie, a 70 sportowców reprezentowało wioślarstwo. Jeśli chodzi o gry zespołowe to bezsprzeczny prym wiedliśmy w hokeju na trawie zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn. Miłą niespodziankę sprawili nam mężczyźni w piłce siatkowej wygrywając turniej, a trzecie miejsce zajęły nasze panie.

Finalnie drugie miejsce w końcowej klasyfikacji należy traktować w kategorii sukcesu i bardzo dobrego wyniku. Jak każda ekipa mieliśmy swoich ,,pewniaków”, sportowców którzy byli faworytami i nie zawiedli, sportowców którzy sprawili nam miłe niespodzianki. Wystartowaliśmy w 27 dyscyplinach, nasze województwo reprezentowało 555 sportowców pod opieką 101 trenerów i instruktorów. Przygotowania do imprezy trwały okrągły rok po przez liczne konsultacje i obozy organizowane przy współudziale Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego. Sukcesy nie byłyby możliwe oczywiście bez całorocznej pracy sportowców i trenerów w klubach w naszym województwie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że trzy kluby sportowe z naszego województwa znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych stowarzyszeń sportowych biorących udział w finałach OOM. Najwyżej sklasyfikowane były: KS Posnania Poznań, który zajął piąte miejsce z wynikiem 147,00 pkt., KTK Kalisz zajmujący ósme miejsce z wynikiem 117,00 pkt. oraz AZS OŚ Poznań który uplasował się na dziesiątej pozycji z dorobkiem 102,26 pkt.

XXV OOM LUBUSKIE 2019 przeszła do historii, sportowcy i trenerzy myślami są już w 2020 roku na kolejnych zawodach tej rangi. Po krótkim odpoczynku zawodnicy i zawodniczki wracają do treningów ze zwiększoną motywacją na powalczenie o pierwsze miejsce w przyszłorocznych zawodach, a także o poprawę swoich osiągnięć i wyników.

Zobacz galerię zdjęć

Zwycięscy wielkopolscy wioślarze (źródło: fb klubu Posnania RBW Poznań)

Opracował WZMS