Sukces Wielkopolan na OOM w sportach halowych

XXX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych „Dolnośląskie 2024” zakończyła się ogromnym sukcesem dla zawodników z wielkopolskich klubów. W klasyfikacji generalnej województw Wielkopolska zajęła wysokie drugie miejsce zdobywając 1697,50 pkt. Przegrywając jedynie z województwem mazowieckim – 2161,83 pkt. Trzecie miejsce zajęło województwo śląskie z wynikiem 1683,16 pkt. W porównaniu z rokiem ubiegłym Wielkopolska zwiększyła swój dorobek punktowy o 417,77pkt.

W klasyfikacji medalowej Wielkopolska również zajęła drugie miejsce (za województwem mazowieckim i przed województwem śląskim). Wielkopolscy sportowcy zdobyli łącznie 73 medale, w tym 22 złote, 22 srebrne i 29 brązowych. Najwięcej medali dla Wielkopolski zdobyli zawodnicy taekwondo olimpijskiego – 34 (6 złotych, 10 srebrnych, 18 brązowych). Bardzo dobrze wypadli również zapaśnicy i zapaśniczki w stylu klasycznym – 9 medali (4 złote, 2 srebrne, 3 brązowe), bokserzy – 8 medali (3 złote, 4 srebrne, 1 brązowy) oraz bokserki – 7 medali (1 złoty, 4 srebrne, 2 brązowe). W roku 2023 zawodnicy zdobyli dla Wielkopolski taką liczbę medali.

Najlepszym klubem z naszego województwa okazał się KS AZS-AWF Poznań, który zajął 2 miejsce w klasyfikacji klubowej, porównując do zeszłego roku klub ten polepszył swoją lokatę o dwa miejsca.

Organizatorem wydarzenia była Dolnośląska Federacja Sportu, a imprezę dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Od 13 kwietnia do 7 czerwca 2024 roku, blisko 3000 młodych sportowców rywalizowało w 20 dyscyplinach, takich jak badminton, boks K i M, brydż sportowy, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa,  gimnastyka trampolina, judo K i M, piłka ręczna K i M, piłka siatkowa K i M, szachy, szermierka, taekwondo olimpijskie, tenis stołowy, zapasy styl klasyczny, zapasy kobiet, zapasy styl wolny. Zawody odbyły się w 11 miastach Dolnego Śląska, a uroczyste otwarcie miało miejsce 16 kwietnia w Zamku Książ w Wałbrzychu, gdzie zapalono znicz olimpijski i złożono ślubowanie. Uroczyste zamknięcie odbędzie się 17.06.2024 we Wrocławiu.

W finałach XXX OOM w sportach halowych Wielkopolskę reprezentowało 342 zawodników i zawodniczek. Najliczniejszą grupę stanowili taekwondziści – 65 zawodników i zawodniczek. Drugą pod względem liczebności grupą byli szermierze – 42 zawodników.