II IGRZYSKA EUROPEJSKIE MIŃSK 2019 ZAKOŃCZONE

W dniu 30 czerwca 2019 roku zakończyły się II Igrzyska Europejskie rozgrywane w stolicy Białorusi Mińsku. W imprezie uczestniczyła liczna ponad 150 osobowa ekipa z Polski, która wywalczyła łącznie 14 medali, w tym 3 złote, 1 srebrny i 10 brązowych.

W porównaniu do poprzedniej edycji IE rozgrywanych w 2015 roku w Baku medalowa zdobycz pomniejszyła się o 6 krążków (7 srebrnych medali mniej i 1 złoty więcej).

Polacy brali udział w 14 z 15 rozgrywanych sportów i zostali sklasyfikowani na 22 miejscu w klasyfikacji medalowej.

Warto odnotować, że 2 z 3 zdobytych złotych medali wywalczyli reprezentanci województwa wielkopolskiego:

• Tomasz Kaczor KS (Warta Poznań) – kajakarstwo C1 1000m
  • Artur Zakrzewski/Łukasz Jaworski (AZS AWF Poznań) – gimnastyka, skoki synchroniczne na trampolinie

Srebrny medal w kolarstwie torowym w konkurencji scratch wywalczył kolejny reprezentant wielkopolski Filip Prokopyszyn – KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. Ponadto na najniższym stopniu podium stanęli inni wielkopolanie: Nikol Płosaj – UKS Jedyna Kórnik w wyścigu drużynowym
na dochodzenie, Marta Walczykiewicz – KTW Kalisz w wyścigu K1 na 200m.

Jednocześnie warto nadmienić, ze brązowy medal w wyścigu K4 na 500m wywalczyła Katarzyna Kołodziejczyk, która przez całą dotychczasową karierę reprezentowała klub KTW Kalisz.

Jak wynika z analizy występu reprezentacji Polski co trzeci medal podczas IE w Mińsku zdobywali Wielkopolanie. Kolejna edycja III Igrzysk Europejskich ma odbyć się w Krakowie oraz na terenie województwa małopolskiego w roku 2023.